"Enter"a basıp içeriğe geçin

BEŞİKTAŞ MANİFESTOSU

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE BEŞİKTAŞ KENT DERNEĞİ MANİFESTOSU :

Yerel seçimler öncesinde 1- Felsefe 2- İlkeler ve Yapılacaklar 3- Misyon ve Vizyon 4-Sesleniş bölümlerinden oluşan, yoğun bir çalışma sonucu, saha tecrübelerimize dayanarak geliştirdiğimiz ve projelendirdiğimiz; partisel siyaset üzerindeki manifestomuzun birinci bölümünü kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

BİRİNCİ BÖLÜM

Beşiktaş, Beşiktaşlılar Tarafından, Beşiktaş İçin Yönetilmelidir!

Beşiktaş yalnızca İstanbul’un değil, Türkiye’nin en önemli ilçesidir. Hem tarihi, hem coğrafyası hem de kültürel birikimi bu iddiayı doğrular. Hatta daha fazlasını: Boğaziçi’nde saraylar, parklar, okullar ve çarşılarla bezenmiş bu ilçe ile boy ölçüşecek bir kent birimi dünyada yoktur.

O halde ilk ilkemiz, ÖNCE KENT olmalıdır. Önce Beşiktaş! Her türlü rant, siyasal çıkar, ideolojik yandaşlık, negatif hemşehrilik dayanışması ve siyasal saplantıların ötesinde ÖNCE BEŞİKTAŞ!

Beşiktaş bizim yuvamız, bahçemiz, mahallemiz ve şerefimizdir! Beşiktaş’ı koruyup kollarken aslında evimize özenmiş oluruz.

Bu yüzden Beşiktaş, Beşiktaşlılar tarafından yönetilmelidir. Bunu söylerken amacımız sadece Beşiktaş’ı yönetmeye talip olanların ikametgahlarının Beşiktaş’ta olması değildir. O elbette öyle olmalıdır. Beşiktaş’ın bu anlamda yönetici transferine ihtiyacı yoktur. Kendisine yetecek insan gücüne sahiptir. Ancak daha bile önemlisi, Beşiktaş’ı yöneteceklerin gönül ikametgahı da Beşiktaş’ta olmalı ve bu Beşiktaşlıların nazarında ve sahada eylemleriyle kanıtlanmış olmalıdır!

Beşiktaş gönlü başka yerde olanların vakit doldurdukları, kaynaklarını başka yerlere aktardıkları bir yer olamaz!

‘Beşiktaşlılar Tarafından’ derken yalnız aidiyeti değil, aynı zamanda ona hizmet yöntemini de kastediyoruz. Beşiktaş’ı ilgilendiren önemli konularda tüm kararlar Beşiktaşlılar tarafından alınmalı, süreçler Beşiktaşlılar tarafından gözlenmeli ve denetlenmelidir.

Beşiktaş, kentin yönetiminin en geniş demokratik katılımla gerçekleştiği, her Beşiktaşlının kendini ev sahibi hissettiği yer olmalıdır. Bunun için ilçemiz; başta internet, tüm çağdaş iletişim olanaklarıyla sürekli bağlantı kurulabilen, bilgilendirilen ve saydamlığın en yüksek düzeyde gerçekleştiği bir yer haline getirilmelidir. Şurası unutulmamalıdır ki, açıklık ve saydamlık dürüstlüğün en sağlam garantisidir. Kamunun verdiği para ve yetkinin göz önünde kullanımı, ‘hesap veren’ demokratik yönetimin birinci şartıdır. Beşiktaş böyle bir yer olmalıdır.

Peki ‘Beşiktaş İçin’ yönetim derken neyi amaçlıyoruz?

Her şeyden önce Beşiktaşlılar tarafından üretilen maddi ve manevi değerin Beşiktaş’ta kalmasını, Beşiktaşlılar tarafından Beşiktaş için kullanılmasını kastediyoruz. Beşiktaş artık birilerinin keyfiyle başka yerlere yönlendirilecek değerin üreticisi bir ‘sağmal inek’ gibi görülmemelidir. Burada üretilen değer öncelikle burada yaşayanların kentsel, eğitsel ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması ve ‘iyi yaşam’ hedeflerine yaklaşılması için kullanılmalıdır. 

Beşiktaş’ta kullanılan değerin Beşiktaş dışında kullanılıp kullanılmayacağına doğrudan doğruya Beşiktaş Halkı karar vermelidir. ‘Beşiktaş İçin’ derken Beşiktaş’ın geleceği için diye bir vurgu yapabiliriz. Tüm İstanbul gibi Beşiktaş da, ciddi yapılaşma ve çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır. Çocuklarımızın oyun oynayabileceği, yaşlıların temiz hava alabileceği, gençlerin spor yapabileceği yerler sınırlıdır ve azalmaktadır. Fiziksel, ruhsal ve sağlık altyapısında ciddi eksiklikler vardır. Sorun aktarma ve danışma mecraları sınırlıdır.

Türkiye’nin en yaratıcı kültür, kurum ve insanlarını bünyesinde bulundurmasına rağmen, kültürel hayatı olması gereken yerde değildir ve bayağılaşmanın tehdidi altındadır. Beşiktaş’ın ürettiği değer işte bu noksanlara çare bulmak için kullanılmalıdır. Beşiktaş’ı dünya ölçütlerinde, daha temiz, daha sessiz, daha engelsiz, daha dayanışmacı, daha güler yüzlü, daha hayvan sever, tek kelimeyle daha huzurlu ve yaşanası bir yer haline getirmek için kullanılmalıdır.

Kent sakinlerinin ‘Nerede yaşıyorsun?’ sorusuna cevap verirken gözleri parlayacak ve göğüsleri kabararak ‘Beşiktaş’ta’ diyecekleri örnek bir kent haline getirmek için kullanılmalıdır.

İşte bu düşünceler temelinde ilk günden beri sloganımız ‘Beşiktaş Beşiktaşlılarındır’ oldu.

Biz son iki yıldır Beşiktaş Kent Derneği adına iyi yaşam ilkelerine dayalı, çağdaş belediyecilik anlayışı ile yaptığımız çalışmalarla, nasıl bir Beşiktaş özlediğimizin örneklerini farklı zaman ve olaylarda pek çok kez gösterdik. Daha fazlasını yapmak, Beşiktaş’ın Beşiktaşlılar tarafından yönetimini gerçekleştirmek için, Beşiktaş için desteğinizi bekliyoruz.

Biz Beşiktaşlıyız ve Beşiktaş için çalışıyoruz; şimdi de göreve hazırız. Neleri nasıl yapacağımız ve sahada edindiğimiz tecrübelerimizle Beşiktaş’ı modern kent ve iyi yaşam standartları sıralamasında yukarılara taşıyacak projelerimiz de hazırdır. ÖNCE KENT felsefesiyle Halkımızla BİRLİKTE YÖNETİME talibiz.

Derneğimizin çalışmalarını izleyenlerin de bildiği üzere; bugüne kadar tüm siyasi partilere eşit mesafede durduk, tarafsız duruşumuzu hiç değiştirmedik. Bizim olaylara bakışımız partisel siyaset üstüdür. Bu anlayışla mevcut siyasi partiler içerisinde herhangi bir görev almış ya da almamış, herhangi bir partiye oy vermiş ya da vermemiş, BÜTÜN BEŞİKTAŞLI’LARIN KATILIMINI, fikirlerini ve tüm halkımızın desteğini bekliyoruz.

Siyasetin ötesinde bir Beşiktaş ve  güzel günler için elele…

SERDAR ASLAN

Beşiktaş Kent Derneği Başkanı

BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

 

 

MANİFESTO 2.BÖLÜM

 

BEŞİKTAŞ KENT DERNEĞİ;

Beşiktaş ilçesine sevgiyle bağlı gönüllülerden oluşur. Beşiktaş’ta yaşayan ve çalışanların, iyi yaşam, dayanışma, aktif yurttaşlık ve demokratik katılım ilkeleriyle örnek bir yaşam modeli oluşturmak adına çalışmalar yapmaktadır. Beşiktaş Kent Derneği kamu yararına katkıda bulunmak  amacıyla kurulmuş bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur .

Tüzük hazırlama ve oluşumu 1 yıl gibi uzun bir sürede tüm detayları düşünülerek 2017 yılında İstanbul Valiliği tarafından onaylanarak çalışmalarına başlamıştır.

Yönetim Kurulunu Başkanı Serdar Aslan temsil eder. Danışma kurulu üyeleri  Prof.Dr. Haluk Şahin, Beşiktaş Belediye Eski Başkanı Ayfer Atay, Doç.Dr. Fahri Erenel, Doç.Dr Alper Kaliber  gibi  alanlarında uzman kişilerdir. Ayrıca halkın güvenini kazanmış; kanaat önderi, esnaf, zabıta, emekli gibi Beşiktaş’ta yaşayan birçok kişi de danışma kurulunda bulunmaktadır. Hiç bir parti anlayışı gözetmeksizin ortak amaç BEŞİKTAŞ’tır.

Beşiktaş halkı adına başlattığı ve % 50 sınır gelmesiyle sonuçlanan emlak vergilerine itiraz çalışmasıyla kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Deprem ve afet planları, asker uğurlama törenlerindeki tehlikeler, belediyenin eksik hizmetleri, ranta karşı mücadele, kamusal alanların korunması, halkın taleplerinin karşılanması, yeşil alanların korunması, otopark- eğitim- yönetim, iş sağlığı ve güvenliği, demokratik katılımın arttırılması, aktif yurttaşlık, iyi yaşam, dayanışma gibi birçok konuda kamu spotları-saha çalışmaları-sosyal medya postları- broşürler ve propaganda  çalışmaları yapmıştır.

Tarafsız; kent, halk ve hak temelli vizyonuyla çalışan ve denetleme görevini yerine  Beşiktaş Kent Derneği halkının güvenini kazanarak, bölgenin en güçlü sivil toplum kuruluşu durumuna gelmiştir.

Şartlar ne olursa olsun halkının faydasına olan her çalışmayı destekleyecek, halkın zararına olan her şeye karşı halkıyla birlikte mücadele etmeye devam edecektir.

 

 

Tek Yorum

  1. Ayhan Arcan 27 Ağustos 2015

    Merhaba,
    Başarılarınızın devamını dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir