"Enter"a basıp içeriğe geçin

DeğiştirBuKafayıArtık : SMART CITY EXPO WORLD CONGRESS BARCELONA

SMART CITY EXPO WORLD CONGRESS BARCELONA

Geçen hafta Barselona’da yapılan SMART CITY EXPO WORLD CONGRESS BARCELONA akıllı şehir fuarı ve dünya kongresine katılmak üzere Barselona’daydım.

Uzun yıllar sonra tekrar ziyaret ettiğim şehirde, dijitalleşme süreci hızla devam eden önemli değişikliklerle karşılaştım. Bu değişimde son 15 yılda yapılan çalışmaların sonucu olduğunu öğrendim. Özellikle çalışmalarını uzun zamandır yakından takip ettiğim ve geçtiğimiz mayıs ayında görevi devreden belediye başkanı Ada Colau Hanımefendi’ nin de bu değişimde payı büyük. Bu ziyaret esnasında kendisiyle tanışma fırsatı bulamadım. Ama konu Barselona olunca, kendisine hakkını teslim etmek gerek.

Biraz fuar ziyaretimle ilgili bilgiler paylaşmak isterim. Aslında Ekim ayı başı itibariyle Amerika’da yapılan Smart City Expo’ya katılacaktım. Ancak Ortadoğu’daki vahşetin başlaması ve civar ülkelere sıçrama riski sebebiyle bu ziyareti ertelemek zorunda kaldım. Rotayı, kasım ayı başında yapılan ve bu fuarın bir başka ayağı olan Barselona’ya çevirdim.

Barselona Smart City Expo, akıllı şehirleşme konusunda gerek uluslararası katılım gerek katılımcılarının stantlarında sundukları ürün çeşitlilikleri gerekse yapılan paneller ve katılan konuşmacılar açısından dünyaya projeksiyon sunan çok önemli bir fuar.

Fuara; Cisco-Dell-Microsoft-Siemens-Honeywell-Mastercard gibi dev şirketler, Hollanda, Kore, Estonya, Portekiz, gibi ülkelerin yanında Almanya’nın Bavyera eyaleti gibi birçok ülke eyaletleri ve şehirler de katılmıştı. Çok uluslu bu katılım ile dünyadaki akıllı şehirleşme adımlarının hızla nasıl geliştiğini gözlemleme fırsatı buldum.

Rotterdam Belediyesi, Barselona kentinin ulaşım hizmetini veren TMB (İBB’deki Ulaşım AŞ benzeri) bundan 50 yıl önce geri dönüşüm konusunda çalışmalarını yapmış Brezilya’nın sürdürülebilir bir şehri olan Curitiba gibi önemli ve başarılı pek çok şehir ve belediye fuarda tüm marifetlerini ilgililerine sundular.

Katılımcılar arasında bizden hiçbir belediye ya da şehir katılmamıştı! Tabii dünyanın içinde bulunduğu bu yarışta bizim şehirlerin olmaması aslında bizim bu yarışta olmadığımız anlamına geldiği için epey bir üzülmedim değil… Hiçbir şey bilmeden körü körüne oy verdikleri belediyelerinin iyi çalıştığından bahseden partizanların homurdanmalarını duyar gibiyim ama gerçekler bunlar. Siz partizan gündemler peşinde günleri boşa geçirirken dünya hızla ilerliyor ve mesafe çok açılıyor. Ondan sonra “gençler niye ülkeden kaçıyor?” “Yok gençleri geri getirecez!” masalları… Dünya bambaşka bir yerde artık. Şehirleri ve kentleri sürdürülebilir kılmak, kaynakları etkin kullanmak, zaman ekonomisi, iyi yaşam gibi pek çok amaç için çalışıyor. Bu kafayı değiştirin artık!

Buna karşılık birkaç teknoloji ve yazılım şirketimizle birlikte Bilişim Vadisi pavilyonunda Bin Bin, BeeNeo,Link Robotics gibi inovatif firmaların stantları da fuarda mevcuttu. Kendilerini ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler aldım.

Amerika, Dubai gibi dünyanın birçok ülkesinde devriye atan polis araçlarında kullanılan yüz tanıma vs. benzeri pek çok veriyi toplayan sensörlerin üreticisi, Ekin Smart City de fuarda idi. Ekin Smart City bizim her yerde gururla bahsettiğimiz ve dünyanın büyük şehirlerinde ofisleri olan çok önemli bir Türk firması. Ekin’in Avrupa merkezi iş geliştirme direktörü Wolfgang Bürkle ile de tanışarak epey bir görüş alışverişinde bulunduk.

Akıllı şehirleşmenin kapsamını yalnızca mühendislik projelerinden ibaret olmadığını bir yaşam ve yönetim bilimi olduğunu savunduğum için bu yaklaşıma uygun katılımcı olarak en beğendiğim stant: Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin standı oldu. Eyaletteki akıllı şehirleşmenin lokomotif paydaşları stantta yerlerini almıştı. Öyle ki The Länd adındaki pavilyonlarında Stuttgart merkezli Mercedes araba markası hemen yanında da akıllı şehir konusunda master eğitimi veren Hochschuke für Technik Stuttgart Üniversitesi de katılım sağlamışlardı. Baden-Württemberg eyaleti bu vizyondaki katılımlarıyla dünyaya; akıllı şehirleşmenin yalnızca bir belediyecilik konusu değil aslında şehirdeki tüm yaşayan ve paydaşlarının konusu olduğunu gösterdi. Bu yüzden kendilerini çok takdir ettim. Çok da kıskandım doğrusu!


Kore…

Bana göre önümüzdeki 10 yıl içinde dijitalitede birinci sırayı alacak. Fuara katıldıkları ülke stantlarında, şehir yönetim sistemlerinin yanında birçok start-up firması sahibi gençleriyle birlikte pazar yakalama yarışı içerisindeydiler. Bu durum yalnızca ürün satma yarışı değil veriye hakim olma yarışı da aynı zamanda. Veriye hakim olmak, akıllı kararlar almanızı ve kaynakları etkin kullanmanızı sağlar. Dünya paranın değil VERİNİN peşinde. Çünkü veri her şeydir. Bu kafayı değiştirin artık!
Smart City Expo World Congress ziyaretim inanılmaz verimli geçti. Önemli firmalar ve ürünlerini yakından incelerken önemli insanların panellerine katılarak vizyonumu geliştirme ve tanışma fırsatı da yakaladım.

Gelelim Barselona’ya…

Barselona; Asyalılar, Latinler, Araplar, Kuzey Avrupalılar, Afrikalılar tarafından ve son Ukrayna -Rus savaşıyla da taraf ülkelerin insanlarından da göç almış bir şehir. Aynı zamanda ticaret ve turizm şehri olması sebebiyle günlük hareketliliği büyük bir yoğunluk oluşturmakta.
Bu yoğunluğa rağmen ulaşım harika. Şehrin her yerine toplu taşıma mevcut. En önemlisi duraklarda belirtilen vakitte gelen otobüs ve metro en önemli ulaşım araçları. 3-4-5 ve fazlası alabileceğiniz kartla şehrin her yerine ekstra bir ücret ödemeden ulaşmak mümkün. Metroların ana bağlantı noktaları çok katlı. Yani apartman gibi çok katlı metro istasyonları mevcut. 1. Kat Espana bölgesine giderken 2. ve 3. katlardan diğer bölgelere hareket eden metrolara binmek mümkün. Bu yaklaşım şehri daha ulaşılabilir kılıyor.

Barselona’da caddelerde yürümek, bisiklet ve mobilite araçları için ayrılmış yolları kullanmak, motosiklet ve bisiklet parkları bulmak, araçları sorun yaşamadan park hatta büyük bulvarlarındaki iki yönlü caddeleri arasındaki yeşil alanlarda dinlenmek mümkün. Özellikle hibrit ve ucuz toplu taşıma araçlarıyla kolaylaşan ulaşım fosil yakıtlı özel araçlardan uzaklaşmayı sağlarken karbon emisyonunu ve gürültüyü azaltıyor.
Kentlerindeki işletmelerin çeşitliği ihtiyaçları karşılayacak ve potansiyele uygun bir şekilde yerel yönetimlerce izin verilmiş. Bu yaklaşım kentin ve yaşamının sürdürülebilir olmasına ciddi katkı sağlamakta. Popüler bölgelerde alışveriş imkânı ve çeşitliliği ise mükemmel. Catalunya gibi aynı bölgede aynı markanın neredeyse en az üç mağazası bulunmakta ve bu mağazalar turist ve yerel halkla tıklım tıklım dolu. Fiyatlar da onların ekonomisine göre çok iyi. Etin kilosu 7 ila 12 euro arasında değişiyor. Euro bizim TL’ye göre fazla olduğu için hesap edildiğinde pahalı gibi düşünülse de fiyat birim ve kazanç açısından baktığınızda çok makul. Türkiye’de faaliyet gösteren bazı firmaların Euro fiyatlarının TL karşılığı bile bizdekinden çok ucuz.

Havalimanı, tren istasyonu ve gemi limanının bir arada olduğu Barselona uluslararası ticaret için de önemli kentlerden biri. Deniz, kara, hava ulaşımının bir arada olması sürdürülebilirlik ve yerel ekonomiye de ciddi katkı sağlıyor. Şehrin tüm ekonomik paydaşları, limana yanaşan dünyaca ünlü lüks seyahat gemilerinin yüksek gelirli turistlerinden gelir elde ederken, sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımların doğal reklamı sayesinde turizm sürdürülebilirliği de en üst seviyede. Ayrıca şehirde akıllı şehirleşme, inovasyon, habitat, sanayi ve ticaret uluslararası fuarlar düzenleniyor. Bu yaklaşım şehrin global yarışta önde olmasına ve gelir elde etmesine önemli katkılar sağlıyor.

Sokakta hiç atık toplayan çekçek arabalarına rastlamadım. Neredeyse tüm çöp konteynerleri geri dönüşüme uygun olarak ayrı ayrı sokaklara konulmuş. Genel olarak kentin ve metrolarının temizliği Barselona üzerinde sayfalarca yazı hatta yalnızca akıllı şehirleşme modeli üzerine bile bir kitap yazmak mümkün. O yüzden yazıyı fazla uzatmadan özetlemek istiyorum.

Akıllı şehirleşme bir yaşam-yönetim bilimi ve biçimidir. Bu çerçevede yönettiğiniz şehir ya da kentte verileri toplayarak bir politika ortaya koyarsınız. Böylece sürdürülebilirlik, yerel kalkınma, iyi yaşam, kapsayıcılık, eşitlik ve ekonomiye dair birçok konuyu sorun yaşamadan kalkınma ve büyüme dinamikleri haline getirirsiniz. Bu açıdan bakıldığında Barselona, akıllı şehir sıralamalarında üst sıralarda yer alan çok önemli bir örnektir.

#DeğiştirBuKafayıArtık yazı serisinde bir sonraki yazım Akıllı Şehirler ve Akıllı Havalimanları üzerine olacak.

SERDAR ASLAN
Kentbilimci / Akıllı ve Sürdürülebilir Şehir Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir