"Enter"a basıp içeriğe geçin

YETER ARTIK : BEŞİKTAŞ’I ALET ETMEYİN!

Beşiktaş…

Dünyanın inci tanesi, günlük insan trafiğinin 2-2.5 milyon bandında yaşandığı, sarayları, camileri, parkları, sahili, mekanlarıyla ünlü, cazibe kenti Beşiktaş…

Yine gündemde! İnanılır gibi değil hem de türban üzerinden.

Bakıldığında Beşiktaş sahil ve parklarını hafta içi veya hafta sonu gezmeye gelenlerin neredeyse yarısını türbanlı vatandaşlar ya da Arap turistler oluşturur. Buraya gelenlerin kıyafeti ve tavırlarıyla bir derdi yoktur Beşiktaşlıların. Hiç bir zaman da olmamıştır. Beşiktaş’ta özgürlük vardır çünkü. Hatta bazen “bu kadarı da fazla özgürlük” diye düşünülse bile yine de hoşgörü hakimdir Beşiktaş’ta…

Ama ne hikmetse Beşiktaş; Bebek’te herkesin pek bilmediği “saklı” denilebilecek bir yerde bulunan ve alkollü bir mekana alınmayan kadınların tesettür tartışmalarıyla sosyal medyada gündeme geldi.

Olay, videoda dinlenildiği üzere ilk olarak eşofmanla ikinci sebep olarak da tesettürü öne sürerek müşterileri içeri kabul etmeyen çalışanın söylemleriyle başlıyor. Müşteri durumu video kaydı yapıyor, içeri girememenin hırsını “vay sen benim türbanıma” diyerek sosyal medyaya atıyor ve kıyamet kopuyor.

Zaten bunlar böyle! Türbanlı bacımıza nasıl yaptılar? şeklinde provokasyonlarla olay daha da büyüyor ve büyütülüyor… Videoda ne mekan görünüyor ne de türbanlı kadın. Olay Tam olarak nedir? Anlaşılmıyor.

Bu mekan neresidir? Eşofman ve türban neden olmuyor? DRESSCODE (kıyafet kuralı) var mıdır? diye bilmeyen, sormayan herkes kafasına göre bir çok yorum yapıyor. Günah keçisi olarak Beşiktaş ve Beşiktaşlılar töhmet altında bırakılıyor…

Olaya bir de buradan bakalım: tamam Beşiktaş’ta tabii ki de özgürlük vardır. Ancak dünyanın her yerinde olduğu gibi her işletmenin de kendine özgü kuralları vardır. Gittiğiniz yerin kurallarına göre davranacak ve o kurallara riayet edeceksiniz. O kurallar size uymuyorsa orayı tercih etmeyeceksiniz.

Sonuç olarak eğlenmek, keyif sürmek için oraya gidiyorsanız eğer…

Arnavutköy’deki balıkçı restoranlarına deniz şortuyla girip rakı içmek ya da Eyüp Sultan etrafında bir lokantaya mini etekle gitmeye çalışmak nasıl abesle iştigal ise burada yaşanılan da bundan farklı değildir.

Uzun yıllardır iki taraflı siyasete sıkıştırılan halka; hem türban hem de Cumhuriyetçi ve Atatürkçü Beşiktaş üzerinden gündem yapmak ve kutuplaştırmak da abesle iştigaldir.Orada kanuna aykırı bir durum varsa zaten yetkililer gereğini yapacaktır.

Beşiktaş’ın ve halkın bir çok sorunu varken “bu böyle biline” şeklindeki popülist siyasete ve sosyal medya provokasyonlarına Beşiktaş’ı alet etmeyin. Münferiden bir mekanda yaşanmış bir olayı genelleştirerek Beşiktaşlılarla da ilişkilendirmeyin.

Artık yeter!

SERDAR ASLAN

Beşiktaş Kent Derneği Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir